17. ERRA Enerji Yatırım ve Düzenleme Konferansı

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Mustafa Yılmaz; 17.ERRA Yatırım ve Düzenleme Konferansı ve 9. Türkiye Enerji Zirvesi Açılış Töreni’nde konuştu.

EPDK olarak üçüncü kez ERRA Enerji Yatırım ve Düzenleme Konferansı’na ev sahipliği yapmanın gururunu yaşadıklarını belirten Başkan Yılmaz, ERRA Enerji Yatırım ve Düzenleme Konferansı'nın, bölgesel enerji birlikleri tarafından düzenlenen konferansların en çok bilineni ve tüm sektörel paydaşların katılımına açık bölgesel bir konferans olduğunu söyledi.

17'nci ERRA Enerji Yatırım ve Düzenleme Konferansı'nın, bu yıl 9. Türkiye Enerji Zirvesi ile işbirliği içerisinde ve eş zamanlı düzenlendiğini belirten EPDK Başkanı: "Bölgesel enerjiyi küresel sinerjiye çevirmenin basamağı olarak gördüğüm bu zirvenin başarılı sonuçlar vermesini diliyorum. Biz de bu yıl EPDK olarak 17'nci yaşımızı kutluyoruz. 17'nci yaşımızda 17'nci ERRA konferansına ev sahipliği yapmak da ayrıca bir mutluluk" dedi.

Enerji piyasalarının işleyişinin her geçen gün karmaşıklaştığını vurgulayan Başkan Yılmaz bu durumun, piyasaları izleyen ve yönlendiren düzenleme kurumlarının görev ve sorumluluklarını da arttırdığına dikkat çekti.

EPDK olarak kendilerini sürekli gözden geçirdiklerini belirten Başkan Yılmaz sözlerini şöyle sürdürdü: “Uzmanlığımızı, yetkinliğimizi, tarafsız ve bağımsız karar alabilme yetimizi güçlendirmek için çalışıyoruz. Bu tür çalışmaların beklenen sonuçları üretmesi için paydaşlarla sağlıklı iletişim ve etkileşim önemlidir. Zira bu tür çalışmalar, düzenleyici kurumların bağımsız karar alabilme imkan ve kabiliyetlerinin korunması ve geliştirilmesine bağlıdır.”

EPDK Başkanı; enerjide yeni şeyler söyleme vakti geldiğini, Türkiye’nin de köprü ülke olmak için değil enerjide ticaret merkezi olma hedefi için çalıştığını vurguladı. Organize Toptan Doğal Gaz Satış Piyasasının açılması ile Türkiye’nin organize piyasada günlük olarak doğal gaz ticaretine başlayan ilk ülke olduğunu belirten Yılmaz, doğal gaz borsasının ilk bir aylık performansını açıkladı.

EPDK Başkanı Yılmaz: “Borsaya kayıt yaptıran toplam 43 lisans sahibinin 23’ü piyasada aktif olarak işlem yapmış, işlem hacmi 115 milyon TL olarak gerçekleşmiştir. Toplamda 73 milyon m3 doğal gazın ticareti söz konusu olmuş, bu miktarın 45 milyon m3’ünü ise BOTAŞ tarafından yapılan dengeleme amaçlı işlemler oluşturmuştur. Bu temel verilere göre Organize Toptan Satış Piyasası’nın ilk ayında piyasaya yüksek bir ilgi olduğunu, piyasamızın tasarımına uygun şekilde işlemeye başladığını, bir yandan dengeleme ihtiyacına cevap verdiğini bir yandansa lisans sahiplerimizin birbiri ile ticaret yapmasını sağladığını görüyoruz” dedi.

Önümüzdeki süreçte fiziksel ve finansal teslimatlı vadeli doğal gaz piyasası işlemlerinin de organize piyasaya entegre edilmesi için çalışacaklarını vurgulayan EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz; Türkiye doğal gaz borsasında oluşan günlük referans fiyatın bölgemizdeki ülkeler arasındaki doğal gaz ticaretinde de fiyat oluşumuna katkı sağlayacağını sözlerine ekledi.


16.10.2018 - 16.10.2019 Birimi : Basın Müşavirliği   Görüntülenme Sayısı: 6176