LPG Tüketicisinin El Kitabı

Türkiye bugün dünyanın en büyük 15. LPG pazarı... Son 10 yılda otogaz tüketimi, artan araç sayısı ile birlikte yüzde yüzden fazla bir artışla 1 buçuk milyon tondan 3 milyon tonu aşmış durumda. Otogaz kullanımına baktığımızda ise dünya ile yarışan bir piyasamız var. Ülkemiz otogaz kullanımı açısından dünyada Güney Kore’den sonra ikinci sırada, Avrupa'da ise birinci sırada yer alıyor. Otogaz kullanan araç sayısı ve istasyon sayısı bakımından ise Türkiye dünya lideri.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) böylesine güçlü bir LPG ve otogaz piyasasına sahip ülkemizde tüketici odaklı çalışmalarını da hız kesmeden sürdürüyor. Tüketicilerin LPG sektörüne yönelik hak ve sorumluluklarını anlatan “LPG TÜKETİCİSİNİN EL KİTABI” bu çalışmaların yeni ayağını oluşturuyor.

EPDK tarafından ilgili kurum ve kuruluşların görüşlerinin yanı sıra uluslararası yayınlardan da yararlanılarak hazırlanan kitap; LPG’li araç sahipleri, otogaz ve tüp kullanıcıları ve LPG ve LPG kullanımı hakkında bilgi sahibi olmak isteyen diğer kişiler için başvuru kaynağı niteliği taşıyor.

“LPG TÜKETİCİSİNİN EL KİTABI” nda LPG, otogaz, dökme LPG ve tüp kullanırken edilmesi gereken noktalardan, olası sorunlarda yapılması gerekenlere, ilk yardım önlemlerinden, ihbar ve şikayetlere tüketicilerin bilmesi gereken bütün konular özlü ve anlaşılır bir dille anlatıldı.

Konuyu değerlendiren EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz: “Vatandaşlarımızın bu alanda bilinçlendirilmesi, LPG kullanırken dikkat etmesi gerekenlerin yanı sıra haklarını ve sorumluluklarını öğrenmesi hayati nitelik taşıyor. Tüketicilerimizin can ve mal güvenliğinin yanı sıra piyasanın sağlıklı işleyişi için de önem arz eden bir başvuru kaynağı hazırladık.  Çünkü tüketici bilinci, hem toplumsal fayda hem de piyasanın işleyişi açısından ihmal edilemez bir konudur. Bu tip adımlar sektörümüzün kalitesini ve sunulan hizmetin kalitesini de yükseltecektir.  Hazırladığımız bu kitabın bütün tüketicilerimize ulaştırılması için sektörümüzün de gereken katkıyı sunacağına inanıyorum. ”   

“LPG TÜKETİCİSİNİN EL KİTABI”na https://www.epdk.org.tr/Detay/Icerik/18-1002/lpg-piyasasi linkini tıklayarak ulaşabilirsiniz.


31.08.2018 - 31.08.2024 Birimi : Basın Müşavirliği   Görüntülenme Sayısı: 7245