Resim Galerisi

Enerji Ticaret ve Tedariği Zirvesi ISTRADE 2018

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu Başkanı Mustafa Yılmaz, bu yıl üçüncüsü düzenlenen Enerji Ticareti ve Tedariği Zirvesi'nin (ISTRADE 2018) açılışında konuştu.

Başkan Yılmaz bulunduğu bölgeden kaynaklanan bir takım olumsuzluklara rağmen Türkiye’nin devleti ve milletiyle, sektör ve sanayisiyle ayakta durduğunu vurguladı ve şunları söyledi:

“Enerji sektörünün ileri gitmesi işin kamu ve özel sektör olarak el ele hep birlikte katkı vermeye devam ediyoruz. Teknolojik gelişmeler ise asla yıkıcı değildir. Bu konudaki ilerleme ve gelişmeler her zaman yapıcı olacaktır. Enerji sektörü teknolojik gelişmeleri de arkasına alarak kendini daha çok geliştirecek hatta lisans için ofisten başvuru yapma olanağına bile sahip olabilecek. Sektör sadece EPDK’dan ibaret değil. Sanayi ile iç içe olduğu için üretim tarafını da ilgilendiren bir yönü var. Biz bu yönüyle de tüm gelişmelere kayıtsız kalamayız”

Yılmaz; gelişmekte olan ekonomisi ve artan enerji talebiyle Türkiye’nin zaten cazip pazar konumunda olduğunu vurgulayarak geriye piyasa ve ticaret mekanizmalarını güçlendirmenin kaldığını söyledi.

EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz, özellikle elektrik ticareti mekanizmalarında gelişmiş piyasaların bulunduğu birçok Avrupa ülkesiyle kıyaslanabilir seviyede bir yapıyı el birliği ile gerçekleştirdiklerini belirterek, “elektrik ticaretinde yüksek düzeyde rekabetçi bir piyasa oluştu. Bu koşullar fiyatların düşmesine yol açıyor. Piyasanın dinamik olması çok önemli. Böylelikle yeni şartlara uyabilme yeteneği ve risk yönetimi gelişiyor. Esnekliği arttırıcı mekanizmalar sağlamak bizim görevimizken basiretli ticaret yapmak da sektörün görevidir’’ dedi.

EPİAŞ’ın sadece elektrik ticareti yapan bir yapı olarak kurgulanmadığını doğal gaz ticareti için de önemli yol alındığını kaydeden Başkan Yılmaz: ‘’Orta ve uzun vadede enerji ticaret merkezi için daha güçlü ve derin bir piyasa oluşturulacağına inanıyorum. Ticaretin varlığı ve işleyişine dair mekanizmaların sağlamlığı ancak şeffaf bir ortamda gelişir. Şeffaflığı hep gözettik ve nasıl daha da arttırabiliriz diye çalışmalar yaptık. Biliyoruz ki yapacak daha çok işimiz var bu sebeple azami derecede işbirliği yapmamız gerekiyor” ifadelerini kullandı.


11.04.2018 - 09.05.2099 Birimi :   Görüntülenme Sayısı: 4294